شرکت های پی اس پی فعال در ایران

 

◾️شرکت‌های PSP از جمله شرکت‌های بزرگ در حوزه پولی و مالی کشور محسوب می‌شوند که واسطه بین بانک‌ها و مشتریان تجاری بوده و عملا خدمات بانکی را برای عموم مردم پیاده سازی می‌کنند. شرکت‌های psp که در حال حاضر 12 عدد هستند که نام‌های بزرگ و کوچکی دارند؛ ولی همه آن‌ها قادر به ارائه تمامی خدمات موردنیاز کسب و کارها و مشتریان تجاری هستند.

 

◾️مبنای تشکیل این شرکت‌ها بر اساس مصوبه مورخ 1383/3/30 ریاست محترم جمهوری بوده که به همه بانک‌های معتبر کشور دستور داده شد تا با شرکت‌های psp قرارداد همکاری منعقد کنند و از آن تاریخ به بعد تمامی خدمات پرداخت آن‌ها از طریق این شرکت‌ها به مشتریان ارایه شود.

 

◾️خدمات پرداخت بانکی به خدماتی اطلاق می‌شود که از طرق مختلف، عملیات پرداخت را برای کسب و کارهای گوناگون تسهیل می‌نماید. خدمات دستگاه‌های پرداخت مانند دستگاه پوز، درگاه‌های پرداخت اینترنتی، اپلیکیشن‌های پرداخت و… از جمله خدمات پرداختی است که توسط شرکت‌های psp به مشتریان عرضه می‌شود.

 

◾️شرکت‌های psp با یک بخش سوم به نام شاپرک نیز طرف هستند که این بخش نیز متعلق به نظام بانکی کشور بوده و سهامداران آن نیز بانک‌های خصوصی و دولتی کشور هستند.

 

◾️شرکت‌های مذکور معمولا با پذیرنده کارت‌ها روبرو هستند و تقریبا می‌توان گفت که ارتباط خاصی با دارنده کارت ندارند و طرف مقابل دارنده کارت، بانک‌های خصوصی و دولتی کشور هستند. به طور کلی شرکت‌های psp با واسطه‌گری بین بانک‌ها و پذیرندگان که ارایه کننده خدمت هستند، باعث می‌شوند تا مشتری برای خرید خدمات یا کالا از پذیرنده امکان پرداخت راحت داشته باشد و اسکناس از معاملات حذف گردد.

 

◾️البته نقش شرکت‌های مذکور و شاپرک و رابطه این دو با نظام بانکی کشور نیز جالب توجه است. حقیقتا می‌توان گفت خلا بین نظام بانکی و شرکت‌های psp توسط شاپرک پر شده و یک نظام هوشمند شفاف شده برای پرداخت‌های کلی کشور ایجاد شده است ولی به هر حال به نوعی شاپرک هم بازوی خدمات بانک‌ها هستند و هم ابزار مالی شرکت‌های psp که در اختیار مشتری نیز قرار می‌گیرد.