ثبت شرکت در آذربایجان

آذربایجان کشوری است که سازه‌های تاریخی زیبا، طبیعت جذاب و کسب و کار مناسب و اقتصاد خوب معروف بوده و به همین خاطر بسیاری از مهاجران و کارفرماها برای مهاجرت و ثبت شرکت این کشور را انتخاب می‌نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دانستن سوالات «از چه راهی می‌توان به پاسپورت و تابعیت کشور آذربایجان برسیم؟» و یا «چگونه می‌توان در آذربایجان ثبت شرکت کنیم؟» و قوانین و مقررات ثبت شرکت در آذربایجان و … می‌توانید با کارشناسان ماهر و مجرب مجموعه پارس حساب تماس حاصل فرمایید و تمام سوالات و ابهامات خود را برطرف کنید. در این مطلب در مورد مزایای ثبت شرکت در کشور آذربایجان، انواع شرکت، قوانین این کشور، مدارک لازم برای ثبت شرکت و … صحبت کرده‌ایم.

آشنایی با ثبت شرکت در آذربایجان

در سال‌های اخیر تولید ناخالص داخلی آذربایجان ۷.۶٪ رشد داشته که بالاترین نرخ در تمام اروپا می‌باشد و از این رو کارفرماها و سرمایه‌گذاران خارجی از سرعت اصلاحات اقتصادی و پولی، ایمنی، آزادی و … آذربایجان قدردانی خواهند کرد. اکثرا ترجیح می‌دهند به‌ صورت حضوری به آذربایجان سفر کرده و به ‌عنوان اولین مرحله برای ورود به بازار، شرکت تجاری خود را ثبت می‌نمایند.

ثبت شرکت در ارمنستان

قانون مداری کشور آذربایجان، مالکیت‌های انحصاری و ویژه، شرکت‌های با مسئولیت‌های محدود، شرکت‌های سهامی خاص و عام و محدود به ‌عنوان افراد حقوقی را فراهم خواهد کرد. اکثر شرکت‌های ارمنی، کمپانی‌های کوچک و متوسط ​​بوده که به‌ عنوان شرکت‌های سهامی خاص و شرکت‌های با مسئولیت محدود فعالیت می‌نمایند.

 

اگر در فکر تاسیس شرکت خود در کشور آذربایجان هستید باید فاکتورهای بی‌شماری را برای تصمیم گیری لحاظ نمایید. شما عزیزان باید تصمیم بگیرید که چه نحوی از نهادهای تجاری را ایجاد خواهید کرد. در این کشور، مشاغل می‌توانند به ‌عنوان شرکت با مسئولیت محدود، شرکت سهامی بسته، دفاتر شعب و دفاتر نمایندگی یا مالکیت انحصاری در نظر گرفته شوند.

مزایای تاسیس شرکت در آذربایجان 

آذربایجان به خاطر موقعیت جغرافیایی مناسب و همسایگی با کشور عزیزمان ایران، یکی از کشورهای مورد علاقه ایرانیان برای ثبت شرکت می‌باشد، به دلیل آن که از زمان دور کشورهای ایران، آذربایجان، گرجستان، آذربایجان و ترکیه روابط خوب و بسیار نزدیکی با هم داشته‌اند، امروزه مردم ایران احساس آن‌ها را درک خواهند کرد چون از نظر خلق و خو و فرهنگ بسیار به هم نزدیک هستند.

مالیات در کشور آذربایجان فقط ۱% از میانگین گردش حساب شرکت بوده و آن دوره نیز هر  ۳ ماه است. با توجه به این قانون، اگر حساب شما عزیزان گردش مالی بالایی نداشته باشد، مالیات زیادی به آن تعلق نخواهد گرفت. ولی باید توجه داشته باشید که ارائه گزارش مالیاتی در هر دوره  از قوانین و مقررات مهم این کشور بوده و در حالتی که اقدام به ارائه گزارش نکنید باید جریمه پرداخت کنید.

یکی دیگر از موارد مهمی که باید در ثبت شرکت در خارج از کشور به آن توجه کنید، مشکل رفت و آمد پیوسته و امکان سکونت و اقامت راحت باشد. در کشور آذربایجان بعد از ثبت شرکت می‌توانید شغل خود را آن جا راه انداخته، خانه و دفتر اجاره نمایید و از مزایای اجتماعی استفاده کنید و بعد از چندین سال زندگی، شهروندی آن را بگیرید.

انواع شرکت در کشور آذربایجان

ثبت شرکت در آذربایجان در انواع متنوعی انجام می‌شود. داشتن حق مالکیت در این کشور یکی از انواع ثبت شرکت خواهد بود. شرکت‌هایی وجود داشته که مسئولیت آن‌ها محدود بوده و این خود یکی دیگر از مزایای ثبت شرکت است. شرکت‌هایی با سهام خاص ولی دارای مشارکت‌های عمومی وجود دارد و در حالی که مشارکتشان با اینکه عمومی می‌باشد ولی در دامنه‌ای محدود فعالیت خواهند کرد.

یکی دیگر از انواع ثبت شرکت اقدام به وسیله مالکیت در آذربایجان خواهد بود که این راه یکی از راحت‌ترین و بهترین روش برای ثبت کردن شرکت می‌باشد. در کشور آذربایجان مشاغلی به صورت شرکت‌هایی با مسئولیت محدود و دفاتر شعبه و نمایندگی متعددی وجود دارند. از این رو برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع شرکت در آذربایجان در ادامه به این موضوع پرداخته‌ایم و راجع به هر کدام توضیحی داده‌ایم.

انواع شرکت عبارتند از:

1- شرکت با مسئولیت‌های محدود یا LLC

این شرکت به وسیله یک یا چند فرد دارای سرمایه تقسیم‌ خواهد شد که بر  اساس ارزش سهام مالکیت و اسمی که به وسیله منشور تعیین خواهد شد تاسیس و ثبت می‌شود. شرکت‌کنندگان در این شرکت، مسئولیت تعهدات خود را بر عهده نخواهند داشت، ولی خطر ضرر و زیان مربوط به فعالیت شرکت را خواهند چشید. بنیان‌گذاران یا سهام داران با توجه به نسبت سهم سرمایه‌گذاری سود را به اشتراک خواهند گذاشت و باید بدانید که در LLC، بنیان‌گذاران آن به ‌طور جداگانه شامل مالیات خواهند شد.

2- شرکت‌های سهامی عام و خاص

شرکت‌های سهامی خاص یک شرکت تجاری هستند که سهام عدالت آن به تعداد معینی از سهام تقسیم خواهد شد که حقوق و تعهدات سهامدار خود در مقابل شرکت را در بر خواهد گرفت. تنها شرکت‌های سهامی حق دارند سهام خود را صادر کنند. صاحبان سهام در یک شرکت سهامی در مقابل تعهدات خود مسئولیتی نخواهند داشت، ولی خطر ضرر را در محدوده سهام و ارزش سهم خود تحمل خواهند کرد.

شرکت‌های سهامی باز دارای اشتراک آزاد برای سهام می‌باشند. سهام بدون رضایت بقیه سهامداران در دسترس عموم قرار خواهد گرفت و تعداد سهامداران این نوع شرکت‌ها محدود نمی‌باشد.

نوع بعدی شرکت‌های سهامی بسته است که سهام تنها بین بنیان‌گذاران آن یا گروهی از پیش مشخص شده توزیع خواهد شد. یک شرکت سهامی بسته امکان دارد برای سهام خود اشتراکی باز نداشته و یا در غیر این حالت آن‌ها را به تعداد نامحدودی از خریداران ارائه دهند و باید بدانید که این نوع شرکت نباید بیش از ۴۹ سهامدار داشته باشد. یک شرکت سهامی خاص، بسته به قوانین و مقررات می‌تواند زیرمجموعه‌ها، شعب و نماینده‌های مختلف و جداگانه‌ای ایجاد نماید.

3- شرکت‌های تجاری

مشارکت تجاری، یک انجمن چند شخص یا سازمانی است که صاحبان آن یک تجارت سودآور را مدیریت خواهند کرد و شرکا شخصاً در مدیریت شرکت مشارکت می‌نمایند. مشارکت تجاری امکان دارد به ‌عنوان یک مشارکت کامل یا محدود صورت گیرد.

مشارکت کامل امکان دارد به وسیله حداقل دو نفر که نماینده نهاد تجاری می‌باشند تاسیس شده و به ‌عنوان صاحبان شرکت عمل نمایند. شرکا به ‌طور مشترک مسئولیت شرکت را بر عهده خواهند داشت. شخص ممکن است فقط در یک همکاری شریک عمومی هم باشند.

ثبت شرکت در ارمنستان

مشارکت محدود یا قابل‌اعتماد نیز به وسیله دو یا چند نفر که صاحبان یا مشارکت‌کنندگان در این مشارکت هستند تشکیل خواهد شد. فرق اصلی بین این مشارکت و مشارکت کامل وضعیت مسئولیت شرکا خواهد بود. مشارکت محدود دارای دو نوع شریک زندگی می‌باشد که عبارتند از عمومی و محدود. شریک عمومی حق مدیریت شرکت را داشته و همچنین مسئولیت کامل و تعهدات شرکا با کلیه دارایی خود بر عهده خواهد داشت.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در آذربایجان

برای ثبت شرکت در آذربایجان باید مدارکی را فراهم کنید که عبارتند از:

 • کپی صفحه اول پاسپورت همه اعضا و شرکا
 • اعلام اسم، حداقل ۳ اسم برای ثبت شرکت
 • مشخص کردن سهام اعضای شرکت و تعیین مدیرعامل
 • آدرس، شماره تلفن و ایمیل همه اعضا
 • تعیین زمینه فعالیت برای شرکت

باید بدانید که با تاسیس شرکت در آذربایجان می‌توانید ملک، آپارتمان، خودرو و … به نام خود خریداری کنید.

مدارک مورد نیاز برای اقامت در آذربایجان

برای اقامت در آذربایجان باید مدارک یا شرایطی را ارائه دهید که عبارتند از:

 • ثبت شرکت
 • ارائه مدارک و اسناد خود شرکت
 • آماده کردن گواهی پزشکی
 • ترجمه کامل پاسپورت به زبان ارمنی
 • تکمیل فرم‌های مربوط به درخواست اقامت در این کشور
 • واریز مبلغ هزینه اقامت به حساب دولت
 • رفتن به اداره اقامت و پیگیری وضعیت آن

قوانین و مقررات ثبت شرکت در کشور آذربایجان

برای ثبت شرکت در این کشور شما عزیران باید طرح توجیح اقتصادی داشته باشید. تاسیس شرکت در آذربایجان به چند نوع می‌باشد که عبارتند از:

سهامی خاص و مسئولیت محدود

برای ثبت شرکت در با سهامی خاص باید مدیرعامل این شرکت ارمنی باشد تا بتوانند این شرکت را ثبت نماید بعد برای افراد خارج از این کشور ثبت شرکت سهامی خاص امکان پذیر نخواهد بود.

مسئولیت محدود

برعکس ثبت شرکت سهامی خاص تاسیس شرکت به وسیله مسئولیت محدود هیچ نوع محدودیتی نداشته و می ‌توان بدون حتی یک نفر از اعضای ارامنه ثبت شرکت را انجام دهید.

لازم است که بدانید حتی به صورت یک نفره هم می‌توان برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کشور آذربایجان اقدامات کنید. مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در کشور آذربایجان به شرح زیر می باشد.

1- آدرس حقوقی

برای ثبت شرکت باید در مرحله اول مکانی را به عنوان شرکت معرفی کنید و آدرس حقوقی را ثبت نمایید.

2- اسم شرکت

در مرحله دوم نیاز دارید که پنج الی شش اسم را در نظر گرفته و به اداره ثبت شرکت در این کشور ارائه دهید و برای ثبت شرکت اقدام کنید.

3- حساب بانکی برای شرکت

حداقل مقدار سرمایه اولیه برای ثبت شرکت در کشور آذربایجان حدود مبلغ ۵۰ هزار درام است. برای باز کردن حساب بانکی در کشور آذربایجان شما عزیزان باید حتما اساسنامه و نامه ثبت شرکت را به همراه داشته باشید.

از این رو برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت شرکت در آذربایجان و قوانین آن می‌توانید با شماره تماس داخل سایت پارس حساب تماس گرفته و از آن‌ها راهنمایی و مشورت دریافت نمایید.