برند چیست

برند چیست

برند چیست ؟ برند یا همان نام تجاری وسیله ای جهت متمایز کردن یک محصول یا خدمات است که از زمان های قدیم به شکل های گوناگون بوده و مورد استفاده قرار می گرفته است بدین وسیله که جهت تشخیص صاحبان حیوانات، پوست آنها را داغ می زدند که یک علامت مخصوص روی پوست آنها ایجاد می شد و از حیوانات دیگر متمایزشون میکرد .

و اما امروزه از برندها جهت معرفی کالا و خدمات استفاده می شود و همچنین یک برند می تواند ضمانت کیفیت آن کالا و خدمات باشد .

یک برند خاص علاوه بر اینکه محصول و خدمات خاصی را معرفی می کند می تواند سبب کسب درآمد بیشتر برای صاحب آن برند و همچنین شهرت آن برند شود .

جهت انتخاب و ساخت یک برند باید مواردی را از جمله خط و خطوط، رنگ، تصویر، اشکال دو بعدی و سه بعدی، نور، رسم و … را مدنظر قرار دهیم که یا بصورت ادغام یا به تنهایی و با کمک گیری از حروف و نشانه های دیگر یک برند یا لوگو را می توان ساخت. که این برند باعث تمایز بین محصولات یا خدمات می شود و همچنین برند خاص در بازاریابی نقش اساسی را ایفا می کند.

ثبت برند به چه صورت است؟

بر اساس قوانین وضع شده و حاکم بر دنیای تولید و خدمات، ثبت علائم تجاری اختیاری است، مگر در مواردی که دولت آن را اجباری کرده باشد. با این وجود و حتی با در نظر گرفتن الزامی نبودن ثبت برند، شرکت‌ها و اشخاص باید علایم تجاری خود را ثبت کنند تا دارای حق انحصاری شوند. بدین صورت تمامی منافع حاصل از برند، متعلق به شخص دارنده حق انحصاری خواهد شد. اعتبار علایم تجاری محدود به ده سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن است که در صورت نیاز، از طریق دادخواست و پرداخت هزینه قابل تمدید است. اولین گام برای ثبت برند انتخاب نام برای آن است.

برند نباید مشابه دیگری داشته باشد. به همین خاطر اکثر افراد برای حفظ انحصار نامشان باید از ترجیحاَ از اسمهای مختلط یا چند سیلابی استفاده کنند.نکته دیگری که حین ثبت برند باید در نظر داشته باشید این است که با توجه به جدول طبقه بندی کالا، هرگاه برای نوعی کالای مشخص علامتی از طبقه ای خاص استفاده شود، شخص دیگری که پس از انتخاب علامت مذکور بخواهد برای کالای خود از نوع مشابه از طبقه مزبور و از همان علامت قبلی استفاده کند، با ممنوعیت استفاده و ثبت علامت مواجه خواهد شد.