بایدها و نباید های ثبت لوگو و برند

نکاتی درباره ثبت لوگو و برند

در مطالب قبلی درباره مراحل ثبت برند با هم صحبت کردیم، در این مقاله تصمیم داریم تا درباره قوانین ثبت لوگو صحبت کنیم. با هم ببینیم چه برند و لوگوهایی قابل ثبت هستند و کدام ها غیر قابل ثبت. پس تا انتهای این مقاله از گروه پارس حساب همراه باشید.

لوگوهای قابل ثبت

در زمینه ثبت لوگو می توان گفت که صرفا علائم و آرم هایی ثبت می شوند که کلیه موارد قانونی را مدنظر گرفته باشند.این لوگوها باید توسط کارشناسان اداره مالکیت معنوی در ایران  و کارشناسان سازمان جهانی ثبت برند wipo در هنگام ثبت بین المللی برند مورد تایید قرار بگیرند.

آرم یا لوگو باید به صورت اختصاصی باشد و از جایی کپی برداری شده نباشد. لوگوهایی که به شدت مشابه نمونه دیگری باشند ثبت نمی شوند. همچنین اساس یک لوگو در ایجاد تمایز از دیگران است، اگر یک لوگو نتواند این نقش را ایفا کند، ثبت نمی شود. همچین یک لوگو نباید باعث ابهام و دوگانگی شود. از طرف دیگر خیلی واضح است که یک برند و لوگو باید بتواند مفهوم ایده خالق خود را بیان کند. نکته دیگر این است که این لوگو نباید عمومیت داشته باشد و از کلمات تعریفی در آن استفاده شده باشد. همچنین از علامت های ملی و مذهبی و لشگری و کشوری و نشان های بین المللی نمی تواند استفاده کرد. و در نهایت به عنوان عنصر بازاریابی شرکت بتواند به خوبی عمل کند.

در واقع برند باید بتواند در یاد و خاطر مشتری نقش ببندد و دارای اثر عمیق بر ذهن او باشد، تاثیر گذاری بالایی داشته باشد و زیبا و چشم نواز باشد.

مطابق ماده ۵ قانون ثبت علائم و اختراعات ایران، ثبت علامت های ذیل به عنوان علامت تجاری ممنوع است :

  1. پرچم مملکتی ایران و هر پرچم دیگری که دولت ایران استعمال آن را به طور علامت تجاری منع کند و همچنین مدال ها و نشانه ها و انگ های دولت ایران .
  2. کلمات و یا عباراتی که موهم انتساب به مقامات رسمی ایران باشد از قبیل دولتی و امثال آن
  3. علائم موسسات رسمی مانند هلال احمر، صلیب سرخ و نظایر آن .
  4. علائمی که مخل انتظامات عمومی یا منافی عفت

دلایل عدم ثبت لوگو

در مواردی با این که تمامی بایدها و نباید های ثبت لوگو رعایت شده است، باز هم در ثبت لوگو به مشکل بر می خوریم. در این موارد از مهمترین دلایل مهم عدم ثبت لوگو مشابهت برند با سایر برند ها، قبلاً به نام شخص دیگری ثبت شده باشد، ثبت برند با ضوابط و آئین نامه قوانین تجارت در تناقض باشد، علامت با اصول و فرهنگ کشور مطابقت نداشته باشد، نقص مدارک ارسالی و یا عدم صلاحیت متقاضی.